Konser Organizasyonu

Konser Organizasyonu

Konser izleyenler önünde gerçekleştirilen canlı müzik performansına denir. Performans bazen bir sanatçıyla bazen tek müzisyenle, bazen bir orkestra, koro ya da müzik gurubuyla gerçekleştirilebilir. Her birey hayatında bir kere sevdiği sanatçının ya da grubun konserine gitmiştir. Sanatçıyı canlı canlı görmek, yalın yorumunu dinlemek elbette ki çok keyiflidir. Ayrıca arkadaşlar ya da aile içinde yapılacak eğlenceli bir aktivitedir. Müziğin insan ruhuna olan katkısını hepimiz biliyoruz. Araştırmalar gösteriyor ki konserlere giden kişiler gitmeyenlere göre daha mutlu ve daha sağlıklı.
Konser birçok detayı içinde bulunduran bir organizasyondur. Sanatçı, orkestra, ses, ışık, fotoğraf… Birçok alanda birçok görevli aynı anda uyum içinde çalışır. İşte bu uyumun düzenlenmesinde konser organizasyonu yapan şirketler devreye girer.
Konser organizasyonu öncesi ve sonrası ile birçok kararı ve iş gücünü içinde bulundurur. Konser yapılmadan önce organizasyon şirketi bir sanatçı, grup ya da orkestra ismi önerir. Anlaşılması durumunda süreç başlatılır.

Konser Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Konser öncesinde düşünülmesi gereken birçok ayrıntı vardır. Bu ayrıntılar aylar öncesinden belirlenir ve hesaplanır. Çünkü bir konserde gerçekleşen teknik aksaklık, ya da gecikme hem performans sergileyen sanatçıyı olumsuz etkileyecek hem de seyirciyi rahatsız edecektir. Bir organizasyon şirketi işe ilk uygun alan bulmakla başlar. Konserlerin verildiği çeşitli sahneler vardır, büyüklüklerine göre değişiklik gösterir. Kalabalık bir kitle bekleniyorsa büyük salonlar tercih edilir. Yaz mevsiminde gerçekleştirilen bir konserse açık hava sahneleri iyi bir alternatiftir. Yer seçiminde konserin türü, misafirlerin ihtiyaçları ve salonun kullanışlılığı göz önünde alınır. Müzik grubu ayakta dinlenebilir ama bir orkestranın konseri koltuk gerektirir.

Konser organizasyonu için ayarlanan yerde ulaşılabilirlik çok önemlidir. Misafirlerin hem şahsi araçlarıyla hem de toplu taşımayla rahatça erişim sağlayabilecekleri bir mekan bulmak konser organizasyonu yapan firmaların görevidir. Firma aynı zamanda konser organizasyonunu halka duyurma görevini üstlenir. Basın duyurularını yapar ve ajanslarla ortak haber çalışmaları gerçekleştirir. Reklam çalışmaları yaparak bilinirliliği arttırır.

Konser Organizasyonu yapan firmanın görevi burada sona ermez. Konser boyunca her şeyin eksiksiz ve hatasız bir düzende işlemesi için geniş bir ekip istihdam eder. Orkestra yerleşimi, müzik aletlerinin hazırlanması, ışık sisteminin kurulması, ses sisteminin ayarlanması… Bu işlerin hepsini kontrol ve organize etmesi ve konser sırasında hepsinin bir uyum içinde performans göstermesi için her şeyi düşünmesi, görev dağılımını iyi yapması gerekmektedir. Bir konserde tüm enstrümanları tek tek duyabilmeli, davulların ritmini aynı anda hissedebilmelisiniz.

Konser Organizasyon firması aynı zamanda konser için gerekli makamlardan izin alma süreçlerini de yönetir. Birçok insanı bir araya toplamak büyük sorumluluktur ve konser organizasyonu sırasında bu insanların güvenliği sağlamak organizasyon şirketlerinin görevlerinden biridir.
Organizasyon firması aynı zamanda konser için çeşitli sponsor anlaşmaları yapar.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Yorumlar kapatıldı.